Iesaku noteikti braukt un mēģināt

Ginta
Multimedia Design
Business Academy Aarhus, Campus Ringvej Syd 104, Aarhus

Iesaku noteikti braukt un mēģināt

2013-12-19

1. Cik ilgi tu esi Dānijā?

5 mēnešus

2. Kādēļ Tu izlēmi studēt Dānijā?

Viens no maniem nolūkiem, kāpēc izlēmu studēt Dānijā, bija vēlme studēt ārzemēs, iegūt labāku dzīves pieredzi. Jo no Latvijas pieejamajām programmām un to mācību programmām, nekas nelikās saistošs man. Tad nu arī nolēmu, ka studēšu ārzemēs. Sākumā meklēju iespējas visā pasaulē, bet visur atdūros pret lielā studiju maksām. Kad atradu iespēju mācīties Dānijā un vēl bez maksas, tad bija skaidrs, kad tā ir īstā vieta. Pluss tam visam bija tas, ka Dānija kā valsts man sen jau patīk.

3. Pastāsti kā Study Start Tev palīdzēja pieteikšanās procesā!

Study Start man palīdzēja daudz. Sākot ar nepieciešamo informāciju par studijām un augstskolām, līdz angļu valodas testam un dokumentu iesniegšanai.

4. Pastāsti par savu pirmo dienu augstskolā!

Pirmā diena augstskolā bija iepazīšanās diena, kuras laikā tika iepazīti daudz jaunu studentu no dažādām valstīm, kā arī tika atrasti visi pirmkursnieki latvieši. Patika skolas pieeja, kā sapazīstināt jaunos studentus. Pašā pirmajā dienā visus sadalīja grupās un bija jāiziet noteikts skaits interesantu uzdevumu, kas manuprāt palīdzēja iepazīt apkārti un cilvēkus.

5. Kas Tev patīk Dānijā?

Šeit man patīk daudz kas. Pirmkārt, man patīk cilvēki, viņi šeit ir priecīgāki, tā vismaz šķiet. Viņi daudz smaida, kā arī sveicinās, lai arī Tu šo cilvēku nepazīsti, viņš jebkurā brīdī tevi var pasveicināt. Kā arī ja tev ir vajadzīga palīdzība, dāņi mēģinās palīdzēt. Otrkārt, man patīk, ka pārvietoties ar riteni ir droši, jo visur gar malām ir veloceliņi un braukšanas kultūra daudz labāka nekā Latvijā. Patīk daba, ļoti skaisti šeit ir. Treškārt, lai gan sākumā man bija grūti pierast, bet man tomēr patīk, ka pilsēta ir kalnaina, jo tādā veidā braucot ar riteni sevi vairāk nodarbini un vismaz kāda sporta nodarbība.
Vienīgais, ko varētu pieminēt, ka nepatīk ir lietainais laiks, kas šogad nemaz tik bieži nav bijis.

6. Pie kā Tev bija grūti pierast Dānijā?

Noteikti kalnainā pilsēta, ka visur ir jābrauc kalnā lejā un augšā. Un nedaudz pie cenām. Kā arī to, ka riteņbraucēji ir vieni no galvenajiem pārvietošanās rīkiem. Riteņbraucējs ir galvenais uz ceļa.

7. Pastāsti kā mācības Dānijā atšķiras no mācībām Latvijā?

Tā kā neesmu studējusi augstskolā Latvijā, tad nemācēšu īsti salīdzināt. Manā programmā ir tā, ka visas dienas garumā iet tikai viena lekcija, kuras laikā ietilpst teorijas daļa un praktiskā daļa. Tādā veidā iemācās vairāk un labāk, nekā tikai klausoties teoriju un pēc tam to atrakstot eksāmenā. Nedēļā ir kādas 3-4 dienas skola un tad vai nu 1 vai 2 “Study at home” dienas. Ir daudz grupu darbi, kas manuprāt ir labs veids kā mācīties. Jo tādā veidā iemācies strādāt grupās/komandās, nodalīt laika limitu, kad ir jāpabeidz noteiktais uzdevums. Šeit nav katru mēnesi kontroldarbi, ir tikai eksāmens pusgada beigās.

8. Kurā augstskolā Tu studē?

Business Academy Aarhus

9. Pastāsti par savu augstskolu!

Skola ir mājīga un skolotāji atsaucīgi. Par skolu varu teikti tikai to labāko, kā arī par skolotājiem. Viņiem interesē mūsu domas un viedoklis un ja ir kādas neskaidrības, viņi vienmēr palīdzēs un paskaidros vēlreiz. Atšķirībā no Latvijas augstskolām, šeit pagrabā ir bāriņš ar studentiem draudzīgām cenām.

10. Kurā studiju programmā Tu studē?

Multimedia Design and Communication

11. Pastāsti par savu studiju programmu?

Programmā pirmajā semestrī ir 4 priekšmeti. Mācamies visu gan pa vienam, gan tiek veikti grupu darbi. Skolotāji ir draudzīgi un vienmēr dienas paiet nemanot. Pat nespēju aptvert, ka ir jau decembris, likās, ka tik tikko tikai bija augusts un tikko sākās mācības. Bet nu jau ir pēdējais projekts un tad jau janvārī eksāmens. Katrā stundā tiek pasniegta sava informācija, kas galu galā jāpielieto praksē, tas ir projektā un tur var parādīt cik daudz zini, un kur tev ir nepieciešama palīdzība, ko skolotāji un kursabiedri vienmēr sniegs. Lekciju laikā tiek sniegta visas nepieciešamā informācija.

12. Kurā pilsētā Tu studē?

Aarhus

13. Pastāsti par pilsētu, kurā Tu dzīvo?

Pilsēta ir ļoti liela un kalnaina, bet skaista. Patīk tas, ka ir pieeja jūrai, lai gan tas sanāk līcis no jūras, bet tik un tā ir labi, ka ir iespēja tikt pie ūdens, kur nopeldēties, kad ir silts. Dzīvojot šeit ir noteikti jāiegādājas ritenis, jo sabiedriskais transports nav no tiem lētākajiem. Bet braucot ar riteni jāpierod pie kalniem. Esmu ievērojusi, lai kurā pilsētas daļā tu dzīvotu, braucot mājās no centra, tev vienmēr būs jābrauc kalnā augš, kaut vai nedaudz, bet tomēr kalnā augšā.

14. Pastāsti, kā Tu pavadi brīvo laiku Dānijā?

Ja ir labs laiks, tad brīvo laiku pavadu dodoties uz centru vai braucu ar riteni uz kādu apskates objektu pilsētā. Lai gan pēdējā laikā, šajā rudenīgi ziemīgajā laikā es vairāk gulšņāju pa gultu, nekā kaut kur dodos laukā. Protams neizpaliek arī nakts dzīve šad tad un šeit ir daudz, daudz vietas, kur to baudīt.

15. Cik vidēji lieli ir Tavi ikmēneša izdevumi Dānijā?

3000-4000 DKK

16. Kur Tu strādā Dānijā?

Man pirmais un pašreizējais darbs ir klubā “Social club”, strādāju garderobē. Darbu palīdzēja sameklēt dāņu kursabiedrs, kas mani ierunāja savā darba vietā, jo tā vislabāk var tikt pie darba Dānijā. Ātrāk tiksi pie kāda darbiņa, ja ir pazīšanās un kāds tevi var ieteikt savam bosam.

Darbu meklēju 1 mēnesi.

17. Ko Tu plāno darīt pēc studijām Dānijā?

Sākumā ir jāpabeidz šie 3,5 gadi, kurus esmu ieplānojusi te mācīties. Bet domas pagaidām par atgriešanos Latvijā nav. Nav tā, ka par to nedomāju, doma par atgriešanos ir, bet vēl ne tik ātri. Gribas pamēģināt iespējas, ko sniedz Dānija un citas valstis.

18. Kas ir Tavs lielākais ieguvums studējot Dānijā?

Viens no lielākajiem ieguvumiem ir valoda, tā uzlabojas atrodoties uz vietas, kad esi iemests citā vidē, kultūrā. Un, protams, visas zināšanas, kas iegūtas skolā un draugi.

19. Ko Tu gribētu pateikt jauniešiem, kas apsver domu studēt ārpus Latvijas un, iespējams, tieši Dānijā?

Noteikti braukt un mēģināt, jo atgriezties var vienmēr. Labāku dzīves pieredzi uz vietas sēžot un neko nedarot nedabūsi.