Ir jāmēģina, jo, ja ne šodien, tad kad?

Deniss
Multimedia Design and Communication
Business Academy SouthWest, Campus Esbjerg, Esbjerg

Ir jāmēģina, jo, ja ne šodien, tad kad?

2013-12-14

1. Cik ilgi tu esi Dānijā?

4 mēneši (kopš augusta, 2013)

2. Kādēļ Tu izlēmi studēt Dānijā?

Dānijā ir valsts ar vienu no augstākiem dzīves līmeņiem Pasaulē, kā arī te dzīvo vislaimīgākie cilvēki (http://www.huffingtonpost.com/2013/10/22/denmark-happiest-country_n_4070761.html). Turklāt Dānija atrodas netālu no Latvijas, tātad nebūtu lielas problēmas regulāri apmeklēt draugus vai viņiem apmeklēt mani.
Dānijā augstākā izglītība ir bezmaksas, kā arī loti koncentrēta uz praktisku zināšanu pielietojumu, tātad te es mācos ne tikai uzzināt kaut-ko, bet arī gatavojos reālam darbam.

3. Pastāsti kā Study Start Tev palīdzēja pieteikšanās procesā!

Study Start mājaslapā es atradu visu nepieciešamo informāciju gan par izglītības virzieniem, gan par konkrētām augstskolām, kur ir iespēja mācīties. Konsultanti regulāri atbildēja uz visiem jautājumiem par mācībām un dzīvošanu Dānijā, un joprojām ik pa laikam sarakstamies, lai padalīties ar pieredzi, tātad, Study Start atbalsta ne tikai lai uzsākt mācības, bet arī procesā, ja rodas kādi jautājumi.
Labi, ka nebija jāliet dārgi angļu valodas eksāmeni, jo Study Startam ir savs angļu valodas tests, kas der visām augstskolam.

4. Pastāsti par savu pirmo dienu augstskolā!

Pirmais, ko pamanīju un kas iepatikas skolā – ir internacionālā vide. Patīk, ka grupa ir ļoti daudzveidīga, ir cilvēki dažāda vecuma, no visas pasaules – no Peru līdz Grieķijai un no Irāna līdz Latvijai.
Pasniedzējiem bija vienāds apģerbs ar skolas simboliku, tas lika saprast, ka viņi te nav bosi, kuriem jānes savas smadzenes, lai dabūt labu atzīmi, bet palīdzi un draugi, lai katrā no mums atrast individuālo talantu. Kā arī visi pasniedzēji ir ļoti draudzīgi un momentāli lauž barjeru komunikācijā, neviens nebaidas runāt un izteikt savu viedokli. Pirmajā dienā bija bezmaksas brokastis visiem jauniem studentiem un ekskursija pa skolas ēkām.

5. Kas Tev patīk Dānijā?

Man patīk, ka cilvēki ir mierīgi, es te reti redzu cilvēkus, kuri ļoti daudz runā pa telefonu, kad pārsvarā visi staigā parkos, nodarbojas ar sportu un audzina bērnus.
Patīk, ka nav nabadzīgo cilvēku uz ielām, kā arī vēl nevienu reizi neredzēju suņus vai kaķus, kuriem ir grūta ielas dzīve.
Manā pilsēta Esbjerg ir neliela un zaļa, blakus skolai un manam mājām ir liels parks, kur var staigāt un nodarboties ar sportu. Arī, ka veikali pārsvarā strādā ne ilgāk, ka līz 16:00 motivē iet ārā un pavadīt laiku veselīgāk.

6. Pie kā Tev bija grūti pierast Dānijā?

Kaut arī es neeju šopingot, tomēr dīvaini bija redzēt, ka veikali sāk taisīties ciet jau no trījiem, bet brīvdienās vēl āgrāk un pilsētas ielas paliek tikai staigāšanai. Protams, pārtikas veikali strāda visu dienu, ar šo problēmu nav.
Kā arī, relaksējoša gaisotne ietekmē servisu un interneta pieslēgšana vai bankas konta atvēršana aizņema ilgāku laiku, nekā tas būtu Latvijā.
Tas, ka visi sveicina Tevi veikalos un vienkārši uz ielas – nav pārsteigums, tāda jau ir kultūra lielākās Eiropas valstīs un, ka saka paši dāņi – “nekad nav pārāk daudz vārda TAK (paldies)”!

7. Pastāsti kā mācības Dānijā atšķiras no mācībām Latvijā?

Es pabeidzu Latvijas Universitāti un varu salīdzināt pilvērtīgi.
Dānijā augstākā izglītība gatavo darbinieku mūsdienām iespējams, atsākoties no “liekiem” priekšmetiem. Pēc skolas pabeigšanas, studentam ir pietiekama praktiska pieredze, lai uzsākt karjeru. Zināšanas, kuras māca ir aktualās moderniem uzņēmumiem, tādiem, ka Nokia, Microsoft vai Google.
Savukārt, Latvijā izglītība ir padziļinātā un akadēmiskā, kas, protams, palīz dzīļāk saprast teoriju, tomēr nedod reālu priekšstatu par darbu šajā jomā.

8. Kurā augstskolā Tu studē?

Business Academy Southwest (campus Esbjerg)

9. Pastāsti par savu augstskolu!

Skola man ļoti patīk. Grūti iedomāties, ka tā varētu kādam studentam nepatīkt, jo te ir visi apstākļi, lai izdomātu jaunu “facebook” vai “instagram”. Pasniedzēji vienmēr ir gatavi palīdzēt, elektroniskā vide ar e-pastiem, kalendāriem un komunikāciju ir attīstīta un pielietojAmā katru dienu, skolas lielu daļu aizņem Innovatorium, kurš ir gatavs uzklausīt jebkuru ideju un attīstīt to ar studentiem, neatkarīgi no studiju programmas vai kursa, paša skolā ir arī Friday Bar, kur regulāri notiek pasākumi ar pasniedzējiem, organizācijam un skolas viesiem (pirms pašvaldību vēlēšanām ciemos bija pat ministru prezidents, kas personīgi cienāja ar dāņu alu).
Ja teikt par mīnusiem, tā, iespējams, ir printēšanas cena, kas ir aptuveni 12 santīmi par vienu lapu, tomēr uzsākot gadu, skola uzdāvināja jauniem studentiem printēšanas karti ar 100 DKK kontā (10Ls).

10. Kurā studiju programmā Tu studē?

Multimedia Design and Communication

11. Pastāsti par savu studiju programmu?

Pirmaja semestrī mums ir četri priekšmeti – Interaction development (kur mēs mācamies veidot web lapas), Design and Visualisation (te mēs mācamies strādāt ar dīzaina programmam un apgūstam dīzaina teoriju), Business un Communication and Presentation (kur mēs mācamies strādāt komandā, organizēt darbu un pielietot savas tehniskās zināšanas mūsdienīgā tirgū).
Patīk, ka lekcijas ir līdzsvarotas ar projektiem grupās, kad nedēļas laikā ir jāizstrada reāla uzņēmuma jaunā mājaslapa, ka arī reizi mēnesi notiek sacensības starp visiem studentiem zīmēšanā, fotografēšanā, dizainēšanā un citās iegūtas zināšanas.

12. Kurā pilsētā Tu studē?

Esbjerg

13. Pastāsti par pilsētu, kurā Tu dzīvo?

Esbjerg ir neliela (5. Dānijā) piejūras pilsēta ar samērā lielu studentu skaitu. Vasarā tā bija klusa, jo pilsēta vēl bija tukša no studentiem, bet tagad tā ir aktīvākā, jo Esbjergu un, īpaši mūsu skolas rajonu, kurai blakus ir vēl citas skolas, piepildīja studenti no visas pasaules.
Ļoti patīk, ka lielajā parkā var pavadīt laiku, izkustēties ar trenažieriem un paskatīties kādu sporta spēli futbola stadionā vai vietējas komandas hokeja spēli ledus arēnā (bezmaksas).
Līdz pilsētas centram ar pastu, banku un apģērbu veikaliem ir 3km, kas ir netāli labos laika apstākļos. Līdz jūrai arī 3km.
Grūti bija pierast pie laika apstākļiem Esbjergā. Lietus te var līst vairākas dienas pēc kārtas vai pēkšņi no rīta var sākties krusa. Laika apstākļi nav īpaši draudzīgi un ir mainīgi, tomēr, loti līdzīgi Latvijai.

14. Pastāsti, kā Tu pavadi brīvo laiku Dānijā?

Brīvajā laikā mācos, jo tas stipri neapgrūtina un ir interesanti. Kā arī tiekamies ar draugiem no skolas lai kopā paskatīties filmas, pagatavot vakariņas vai pēc iespējas vairāk laika pavadīt ārā.

15. Cik vidēji lieli ir Tavi ikmēneša izdevumi Dānijā?

3500 DKK

16. Ko Tu plāno darīt pēc studijām Dānijā?

No sākuma plāns ir veiksmīgi pabeigt studijas. Pēc tāda dzīves piedzīvojuma un pieredzes, entuziasms prasa sasniegt jaunas virsotnes, nevis braukt atpakaļ. Iespējams, ka gribēšu iziet praksi tālajās zemēs un tad arī būs skaidrs vai esmu gatavs būt tālu no ģimenes un draugiem, kuri ir palikuši Latvijā.

17. Kas ir Tavs lielākais ieguvums studējot Dānijā?

Studijas Dānijā parādīja, ka tāda dzīves pieredze nav par svešiem ārzemju studentiem no reklāmas bukleta, bet ir ļoti reāla un noderīga. Tagad saprotu, ka viss ir iespējams un studijas Dānijā var būt labs sākums globālām domām un mērķiem.
Te iemācījos būt patstāvīgām, iepazinos ar daudziem cilvēkiem no visas Pasaules un sapratu kurā virzienā var realizēt sapņus.

18. Ko Tu gribētu pateikt jauniešiem, kas apsver domu studēt ārpus Latvijas un, iespējams, tieši Dānijā?

Latvijas jauniešiem ir ļoti daudz iespēju: robežas ir atklātas un mēs zinām valodas. Ja kaut uz vienu mirkli parādās ideja saņemt starptautisku pieredzi – ir jāmēģina jo, “ja ne šodien, tad kad?”.
Jābūt gatavam, protams, ka būs jāmācās dzīvot (ēst, gulēt, komunicēt) jaunā ritmā, bet tas arī dos nenovērtētu dzīves pieredzi.