Ja vēlies – dari. Neliec nekam sevi atturēt!

Stefānija
Multimedia Design
KEA Copenhagen School of Design and Technology, Campus Lygten 16, Copenhagen

Ja vēlies – dari. Neliec nekam sevi atturēt!

2013-12-14

1. Cik ilgi tu esi Dānijā?

4 mēneši

2. Kādēļ Tu izlēmi studēt Dānijā?

Dānija ir tuvu Latvijai, līdz ar to ir patīkami apzināties, ka jebkurā laikā var aizbraukt apciemot radus un draugus. Arī dzīves līmenis ir augsts un veids, kā tiek organizētas mācības, šķiet interesants (grupu darbi utt.). Arī fakts, ka izglītība ir bezmaksas spēlēja lielu lomu izvēloties, kur studēt.

3. Pastāsti kā Study Start Tev palīdzēja pieteikšanās procesā!

Study Start viennozīmīgi atviegloja pieteikšanās procesu. Viss, kas bija jādara piesakoties – jānokārto angļu valodas tests un jāiesniedz nepieciešamie dokumenti.

4. Pastāsti par savu pirmo dienu augstskolā!

Pirmā diena augstskolā bija fantastiska. Pavisam atšķirīga vide no Latvijā pierastā, daudz jauniegūti draugi, atsaucīga skolas vadība. Pirmā nedēļa tika pavadīta iepazīstot Dānijas izglītības sistēmu un uzzinot daudz ko jaunu par pašiem dāņiem.

5. Kas Tev patīk Dānijā?

Dānija ir lieliska vieta, kur dzīvot un attīstīt sevi, jo šeit viss ir sakārtots. Cilvēki ievēro likumus, arī nerakstītus, kā arī ir ļoti pretimnākoši un laipni. Ikdiena tiek pavadīta nesteidzīgi un var novērot, ka cilvēki tik tiešām izbauda dzīvi – daudz sporto, rūpējas par apkārtējo vidi.

6. Pie kā Tev bija grūti pierast Dānijā?

Par cik ikdienā, arī Latvijā, pārvietojos ar velo, visgrūtāk bija pierast pie transportu sistēmas Dānijā. Velosipēdu sistēma šeit ir neticami sakārtota un, ja to neievēro, nākas piedzīvot nepatīkamas situācijas. Piemēram, pagriezienu rādīšana, ielu šķērsošana, gaismiņu lietošana – to visu dāņi uztver ļoti nopietni. Vien par to, ka nav ieslēgta velo gaisma var nākties maksāt 70Ls.
Arī ēdiens šeit ir atšķirīgs, nav “īsts” biezpiens, kefīrs, šķiet, ka pat maize garšo citādāk. Jāpierod arī pie cenām. Lai gan atšķirība nav tik graujoša, kā saka, jo var atrast arī Latvijas cenām atbilstošus produktus, tomēr šad tad sanāk kāds pārsteigums, piemēram kilograms kartupeļu par 90sant. …

7. Pastāsti kā mācības Dānijā atšķiras no mācībām Latvijā?

Latvijā vienmēr ir bijusi sajūta, ka mācies vairāk priekš citiem, nekā priekš sevis. Viss tik ļoti seko stingri noteiktajai sistēmai, ka rodas sajūta, ka pazaudē pats sevi. Dānijā tas ir citādāk. Ļoti, ļoti daudz tiek praktizēti grupu darbi un projekti. Tos arī ir jāprezentē un par katru darbu arī notiek diskusijas. Daudz kas ir atkarīgs no paša ieguldītā darba, jo šeit tiek pieņemts, ka Tu mācies, jo Tev tas interesē.
Mācības notiek brīvā gaisotnē. Ja vēlies – lekcijas laikā vari dzert tēju, kafiju. Arī paši lektori lekcijas vada iekļaujot daudz humora, interesantus piemērus utt.

8. Kurā augstskolā Tu studē?

Kopenhāgenas Biznesa Akadēmijā

9. Pastāsti par savu augstskolu!

Augstskola man patīk. Mācos kopā ar cilvēkiem no Polijas, Rumānijas, Ukrainas, Dānijas, arī Latvijas, un daudz citām valstīm. Patīk arī skolas vide, viss ir pieejams un ļoti moderns.

10. Kurā studiju programmā Tu studē?

Multimediju dizains un komunikācija

11. Pastāsti par savu studiju programmu?

Uzreiz varu teikt, ka ļoti daudz strādājam ar HTML, CSS un dizaina programmām. Jāveido pašiem savas mājaslapas, jāveido prezentācijas komunikāciju jomā un daudz laika jāpavada pie datora. Bet studijas ir interesantas un, ja tiešām patīk šī joma – tad tā ir īstā izvēle.

12. Kurā pilsētā Tu studē?

Kopenhāgena

13. Pastāsti par pilsētu, kurā Tu dzīvo?

No sākuma domāju, ka Kgs Lyngby ir neliela pilsētiņa, kur viss ir kluss un mierīgs, bet iepazīstot, sapratu, ka te ir viss, kas nepieciešams. Daudz veikali, restorāni, bāri, parki. Kopenāgena atrodas pavisam netālu (ar vilcienu ~15min / ar velo ~30) un viss ir pieejams.

14. Pastāsti, kā Tu pavadi brīvo laiku Dānijā?

Ikdienā Dānijā nodarbojos ar saviem hobijiem – fotografēšanu un jaunu vietu apskati braucot ar velo. Nesen aizbraucu uz fantastisku vietu – briežu parku, kur var redzēt simtiem brīvdabā dzīvojošus briežus un aizstaigāt līdz jūrai – skats ir fantastisks.

15. Cik vidēji lieli ir Tavi ikmēneša izdevumi Dānijā?

Neskaitot īri – 1300 dkk

16. Kur Tu strādā Dānijā?

Dānijā sapratu, cik svarīgi ir veidot kontaktus. Tā dabūju darbu, kas pagaidām gan nav apmaksāts, bet daudzsološs un man interesējošā jomā – mode un dizains. Esmu jauno dizaineru skauts žurnālā Salt&Vinegar. Manos pienākumos ir veidot kontaktus ar jaunajiem dizaineriem un publicēt viņu darbus žurnālā.

17. Ko Tu plāno darīt pēc studijām Dānijā?

Pēc studijām vēl neesmu izlēmusi, ko darīšu, bet vēlētos turpināt dzīvi šeit, vai arī kādā citā valstī.

18. Kas ir Tavs lielākais ieguvums studējot Dānijā?

Cilvēki, kurus esmu iepazinusi, pieredze un neatkarība.

19. Ko Tu gribētu pateikt jauniešiem, kas apsver domu studēt ārpus Latvijas un, iespējams, tieši Dānijā?

Ja vēlies – dari. Neliec nekam sevi atturēt. Arī es pirms aizbraukšanas šaubījos, bet tagad saprotu, ka nekas nav zaudēts – tikai iegūts. Galvenais ir izdomāt, ko studēt, tālāk vairs nav par ko satraukties, jo Dānija ir viena no vismierīgākajām vietām, kur studēt un dzīvot.