Katrīna par studijām saka, ka: “Pārsteidza, ka nav vairs pierastais “es runāju, jūs klausāties”, bet gan studentus mudina diskutēt, strīdēties un jautāt jautājumus.”

Katrīna
Design, Technology and Business (Graphics)
UCN University College of Northern Denmark, Campus Sofiendalsvej, Aalborg

Katrīna par studijām saka, ka: “Pārsteidza, ka nav vairs pierastais “es runāju, jūs klausāties”, bet gan studentus mudina diskutēt, strīdēties un jautāt jautājumus.”

2018-08-20

Katrīna par studijām Dānija uzzināja no draugiem, kas tur jau studē.

Katrīna par studijām saka, ka: “Pārsteidza, ka nav vairs pierastais “es runāju, jūs klausāties”, bet gan studentus mudina diskutēt, strīdēties un jautāt jautājumus.”

Cik ilgi tu esi Dānijā?

1 gads.

Kādēļ Tu izlēmi studēt Dānijā?

Ieinteresēja programmas, kas bija pieejamas Dānijā un pieteikšanās process bija salīdzinoši vienkāršs. Protams, vilināja arī iespēja saņemt izglītību bez maksas.

Pastāsti kā Study Start Tev palīdzēja pieteikšanās procesā!

Study Start palīdzēja ar valodas testu, sakārtoja manus dokumentus un iesniedza to skolai – man tikai nācās tos laicīgi sagādāt un viss bija kārtībā.

Kurā augstskolā Tu studē?

University College of Northern Denmark

Pastāsti par savu pirmo dienu augstskolā!

Protams, ka biju satraukusies, bet tā kā apkārt pārsvarā visi runā ļoti labā angļu valodā un ir pretīmnākoši, es ātri nomierinājos.
Visvairāk pārsteidza, cik daudz latviešu satiku skolā – uzreiz iepazināmies un vēl joprojām ar dažiem uzturu labus kontaktus.
Bija arī grūti pierast pie tā, cik draudzīgi ir skolotāji (slavenā dāņu vienlīdzība), kas arī uzaicina kopā iedzert alu vai limonādi skolas bārā.

Pastāsti, par mācību procesu Dānijā?

Manā skolā (UCN) ir īpašs mācību modelis, kur viss balstās uz pašmācību – lielākais darbs jāiegulda mājās labprātīgi lasot, ejot uz muzejiem, trenējoties.

Pastāsti par savu augstskolu!

Internacionālajiem studentiem ir laba pieeja un speciāli pasākumi, bet dažreiz šķiet, ka līdz ar to esmu citā skolā, bet kopumā viss ir labi – skolā ir bibliotēka, ēdnīca, telpas printēšanai kā arī ir daudz viedu, kur strādāt ar grupu vai individuāli.

Skolotāji ir diezgan jauni, kas man ļoti patīk, jo līdz ar to arī informācija no viņiem nāk visaktuālākā.

Pārsteidza, ka nav vairs pierastais “es runāju, jūs klausāties”, bet gan mūs mudina diskutēt, strīdēties un jautāt jautājumus. Uzreiz liek pildīt praktiskus uzdevumus un meklēt risinājumus bibliotēkā vai internetā.

Kurā studiju programmā Tu studē?

Design, Technology & Business (graphic design)

Pastāsti par savu studiju programmu?

Patīk, ka runājam par aktualitātēm un to, kas palīdzēs darba tirgū. Ļoti patika komunikācijas klases, jo skolotājs vienmēr interesanti izstāstīja dažādus konceptus, ko ņemt vērā dizainā. Katru dienu mums bija divu nozaru lekcija, tās nebija ļoti sadalītas, tāpēc bija interesanti, ka visas lekcijas bija kaut kādā veidā saistītas, lai galā varam veikt uzdotu uzdevumu.
Kopā ar klasi apmeklējām uzņēmumus, kas arī bija ļoti interesanta pieredze.

Kurā pilsētā Tu studē?

Aalborg

Pastāsti par pilsētu, kurā Tu studē?

Pilsēta liekas maza, lai arī tā ir 4. lielākā Dānijā.

Labā laikā šeit ir daudz ko apmeklēt un redzēt, bet aukstākajā laikā var iet uz kino, spēlēt boulingu vai apmeklēt dažādus pasākumus pilsētā – ja ir vēlēšanās, tad var atrast daudz nodarbes (tomēr jārēķinās arī ar cenām).

Kas Tev kopumā patīk Dānijā?

Gandrīz visi runā angliski – nav problēmu sākt dzīvošanu, ja nezini dāņu valodu.
Lai arī cilvēki atvērtības ziņā ir līdzīgi latviešiem, viņi noteikti neatteiks palīdzīgu roku.

Nezinu, kā citās pilsētās, bet Olborgā daudzi nāk pretī ar smaidu un pieķeru sevi ar daudz labāku garastāvokli tieši tā iemesla dēļ.
Patīk daži uzlabojumi, kas padara lietas vienkāršākas, piemēram, MobilePay un NemID.

Pie kā Tev bija grūti pierast Dānijā?

Grūti pierast pie tā, ka viss notiek lēni dokumentu ziņā – lai uztaisītu bankas kontu un karti vien paies ap 3 nedēļām – tā ar visiem dokumentiem. Bieži vien arī process var ievilkties, ja nepainteresējies pats, bet citiem arī var noveikties.
Veikalos var ļoti atšķirties cenas, tāpēc jāzina – kur ko pirkt. Tā laikam tomēr arī lielākā lieta pie kuras pierast – cenas visam (un tās nav mazas).
Arī darba tirgū ir savas īpatnības, bet te visu uz vietas var dzirdēt dažādās lekcijās un pasākumos.

Pastāsti, kā Tu pavadi brīvo laiku Dānijā?

Ļoti daudz pastaigājos vai skrienu, jo pilsētā ir pilna ar parkiem un skaistām vietām.

Vai Tu arī strādā Dānijā?

Cik ilgi Tu meklēji darbu Dānijā?

4 mēnešus.

Kas bija Tavs pirmais darbs?

Viesmīle kafejnīcā

Vai tu saņem stipendiju Dānijā?

Vai ar Taviem ienākumiem (darbs un\vai stipendija) pietiek dzīvošanas izdevumiem?

Jā, pat varu kaut ko ietaupīt.

Cik vidēji lieli ir Tavi ikmēneša izdevumi Dānijā?

Apm. 4000 – 5000 DKK

Ko Tu plāno darīt pēc studijām Dānijā?

Palikt Dānijā un pabeigt studijas Kopenhāgenā.

Kas, tavuprāt, ir lielākais ieguvums studējot Dānijā?

Cilvēki, kurus iepazinu.

Ko Tu gribētu pateikt jauniešiem, kas apsver domu studēt ārpus Latvijas un, iespējams, tieši Dānijā?

Lai arī viss sākumā var izklausīties skaisti – bezmaksas studijas, stipendija, sakārtota valsts-, jāapbruņojas ar stipriem nerviem un ietaupījumiem pirmajiem mēnešiem, lai viss būtu vieglāk, bet līdz ko pieradīsiet pie skolas, atradīsiet darbu un nokārtosiet visus dokumentus – dzīvē Dānijā ir diezgan lieliska, ja esat gatavi integrēties un pieņemt citu kultūru.