Mums tiek dota brīvība izpausties

Reino
Fashion Design, Business Academy SouthWest - Campus Sonderborg

Mums tiek dota brīvība izpausties

2013-12-15

1. Cik ilgi tu esi Dānijā?

5 mēneši

2. Kādēļ Tu izlēmi studēt Dānijā?

Bezmaksas studijas, tas manuprāt bija tas galvenais faktors un tad arī cerība atrast darbu Dānijā un saņemt studenta stipendiju. Protams, arī apziņa, ka studijas ir citā valstī, kur viss ir savādāk, ļāva manu gribēšanu studēt Dānijā padarīt lielāku, par cik jauna pieredze, jauni cilvēki un, protams, jauna valoda.

3. Pastāsti kā Study Start Tev palīdzēja pieteikšanās procesā!

Es sazinājos caur epastu ar Study Start ofisu, kur man tika dotas visas norādes, kā arī pieteikšanās forma uz man vēlamo augstskolu, kas pēc tam bija jānosūta caur epastu. Mana pieteikšanās forma tika izsūtīta uz augstskolu Dānijā caur Study Start un pēc tam Study Start man nosūtīja nelielu projekta darbu no augstskolas, kas bija jāizpilda lai tiktu pieņemts augstskolā.

4. Pastāsti par savu pirmo dienu augstskolā!

Man patika, ka augstskola bija ļoti draudzīga un pirmajās dienās lektori centās sapazīstināt visu klasi vienu ar otru un ar pašiem lektoriem. Mani pārsteidza fakts, ka ļoti daudz studentu ir sabraukuši no ārzemēm, lai mācītos Dānijā. Arī patīkami bija, ka dāņu studentiem angļu valodas prasmes ir līmenī un viņi jūtās brīvi pat savā starpā runāt angliski, par cik citi studenti nesaprot dāņu valodu, tai skaitā ieskaitot mani.

5. Kas Tev patīk Dānijā?

Man patīk, ka Dānijā tu dažreiz biežāk sadzirdēsi angļu valodu nekā dāņu. Ļoti daudz studentu ir no visām pasaules malām Dānijā un tādēļ cilvēki, kas Dānijā dzīvo jau kopš dzimšanas, attiecās pret iebraukušajiem studentiem ļoti draudzīgi un ir pat ļoti ieinteresēti par tavu valsti, valodu un kultūru.

6. Pie kā Tev bija grūti pierast Dānijā?

Pašā sākumā man bija nedaudz pagrūti pierast pie dāņu kronām, bet tas nāk ar laiku, līdz ko tu sāc iepirkties biežāk. Kā arī, ja Latvijā tu seko cenām, kad iepērcies, tad šeit Dānijā ir jābūt divreiz uzmanīgākam, par cik dzīvot šeit ir visai padārgi.

7. Pastāsti kā mācības Dānijā atšķiras no mācībām Latvijā?

Ar ko man mācības Dānijā visvairāk atšķiras, manuprāt, tas ka mums ir dota tā brīvība un mēs varam vairāk izpausties. Kā piemērs, ja visai klasei tiek dots viens projekts ar vienu tēmu, kas jānodod līdz noteiktam laikam, tad tu nekad neredzēsi, ka projekti ir vienādi vai kādā ziņā ir redzams, ka projekts tika pildīts pēc noteiktiem punktiem vai jābūt tieši, kā grāmatā teikts. Protams, ir kaut kādi mēri, kur jāievēro projekta formāts un izkārtojums, bet idejas katrs liek pats savas un kā jau es teicu, ir plašas iespējas izpausties un ielikt to savu kreatīvo darbā, kas padara darba gaitu interesantāku un mācību procesu vieglāku.

8. Kurā augstskolā Tu studē?

Business Academy SouthWest – Campus Sønderborg

9. Pastāsti par savu augstskolu!

Mana augstskola koncentrējas vairāk uz modes dizainu un biznesu. Pats esmu izvēlējies biznesa novirzienu, taču pirmajā semestrī dizaina modulis ir obligāts, un pēc pirmā semestra students var izvēlēties vai nu iet uz dizaina novirzienu vai biznesa. Protams, ir arī citi priekšmeti, bet bizness un dizains ir viens, kur es studēju. Tagad tuvāk 2 semestrim es jau esmu pilnībā izlēmis, ka iešu pa biznesa līniju par cik dizains nav mans lauciņš. Šajā augstskolā, kā jau teicu ir daudz priekšmeti, bet modes dizains ir viens no galvenākajiem. Tādēļ varu ieteikt šo augstskolu kādam, kas ir vairāk nosvērts uz modi un dizainu. Gribu arī piebilst, ka meiteņu skaits skolā ir visai lielāks nekā zēnu, par cik daudzas meitenes tieši iet dizaina un modes kursu.

10. Kurā studiju programmā Tu studē?

Modes dizains un bizness 

11. Pastāsti par savu studiju programmu?

1. semestris ir apvienojums starp modi un biznesu, taču pēc pirmā semestra ir jāizvēlas starp modes dizainu un biznesu. Pats izvēlos biznesa daļu par cik bizness man iet tuvāk pie sirds nekā modes dizains. Mūsu klase pēc pirmā semestra ir sadalījusies divās daļās, kas liecina, ka puse izvēlas biznesu un puse modi un dizainu. Biznesa daļā mēs mācamies kā veidot biznesa plānus, kā atvērt savu biznesu, visu teoriju detaļās un arī kā risināt problēmas biznesā. Dizaina daļā tiek ņemta daudz praktiskāka pieeja, vairām darbi ar rokām, krāsām, māca dizainēt drēbes materiālus, kā arī kā konstruēt savu apģērbu un kā visu sašūt kopā. 4. vai 5. semestrī ir jāiziet darba prakse. Neko daudz nezinu detaļās, bet cik zinu, tad prakse jāmeklē pašiem ar augstskolas atļauju un biznesa studentiem praksi ir atrast vieglāk nekā modes studentiem.

12. Kurā pilsētā Tu studē?

Sønderborg

13. Pastāsti par pilsētu, kurā Tu dzīvo?

Pilsēta ir visai maza, un es dzīvoju pilsētas daļā, kur atrodas visas kopmītnes un skolas, tādēļ mana apkaime ir pilna ar studentiem, gan dāņu, gan multinacionālo studentu. Vienmēr izejot ārā satiksi kādu pazīstamo, par cik pilsēta ir maza, un 5 mēneši ir pietiekoši laika, lai šeit sapazītos ar daudz interesantiem cilvēkiem.

14. Pastāsti, kā Tu pavadi brīvo laiku Dānijā?

Brīvo laiku pavadu ar studiju biedriem vai arī ar studentiem, kas mitinās ar mani vienās kopmītnēs. Parasti mēs nedēļas nogalēs ejam pilsētas centru paballēt vai arī iesaistamies sporta aktivitātēs, spēlējot futbolu, basketbolu vai arī apmeklējam trenežieru zāli, kas ir iekļauta kopmītnēs un ir bezmaksas.

15. Cik vidēji lieli ir Tavi ikmēneša izdevumi Dānijā?

2800 dkk

16. Ko Tu plāno darīt pēc studijām Dānijā?

Iespējams palikšu strādāt Dānijā vai arī uz citu valsti, kur darba piedāvājums ir plašāks, bet nu noteikti neatgriezīšos uz Latviju, lai arī kā gribētu atpakaļ pie ģimenes.

17. Kas ir Tavs lielākais ieguvums studējot Dānijā?

Pieslīpētas angļu valodas prasmes, jauni cilvēki, plašāki kontakti un, protams, iespēja studēt līmeņa augstskolā.

18. Ko Tu gribētu pateikt jauniešiem, kas apsver domu studēt ārpus Latvijas un, iespējams, tieši Dānijā?

Mācaties valodas viennozīmīgi, vai nu tā ir angļu vai dāņu, vai abas – tās vienmēr un tikai nāks par labu. Komunikācija starp cilvēkiem padara dzīvi vieglāku un valodas prasmes spēj atvērt vaļā vairākas durvis. Protams, arī jāņem vērā financi un izdevumi dodoties uz citu valsti. Dzīve Dānijā ir 3x dārgāka, kas ir jāņem vēra, bet tas atkal mūs noved pie valodas, ja tev ir valoda – tev nav problēmu atrast darbu.