Tavs izglītības ceļvedis Dānijā
 

Studenti stāsta, kā viņiem gāja intervijā ar augstskolu, ko jautāja, un ko ieteiktu Tev ejot uz interviju!

Studenti stāsta, kā viņiem gāja intervijā, ko augstskola jautāja, un ko ieteiktu Tev ejot uz interviju!

.

NO STUDENTU STĀSTIEM:

1. jūties brīvi, runā skaidri un aktīvi iesaisties sarunā
(atceries arī pats uzdot jautājumus),
2. zini, kāpēc piesakies tieši šajā augstskolā un studiju programmā
(iepriekš apskaties informāciju par izvēlēto augstskolu, programmu un Dāniju),
3. izcel vēlmi studēt un iegūt izglītību,
4. iepriekš sagatavo īsu stāstījumu par sevi – nākotnes mērķiem, iepriekšējo izglītību, ārpus skolas aktivitātēm, interesēm.
5. NEUZTRAUCIES!

Studentu stāsti:

Skaties pēc augstskolas:

VIA University College, TEKO Design + Business

Kristīne
Man bija intervija ar TEKO. Zvans mani pamodināja negaidīti kādā no darba dienas rītiem un es pat nesapratu līdz beigām, kas zvana un kas īsti notiek!
Ja angļu valoda ir labā līmenī, atbildēt nav problēmas, jo jautājumi ir vienkārši un saprotami. Intervija bija kādas 20 min. Pēc pāris dienām man atzvanīja un pateica, ka esmu uzņemta!
Es ieteiktu… galvenais jūties brīvi, un zini, ko vēlies un kāpēc piesakies tieši šīm mācībām.

Anete
Es mācos VIA Univesity College TEKO Design+Business.
Un varu teikti, ka man īsti nebija ‘klasiskas intervijas”, drīzāk vienkārša telefona saruna.
Iespējams man sarunas veids bija nedaudz savādāk tāpēc, ka es pieteicos top-up programmai, bet man vienkārši tika jautāts, kur es mācījos iepriekš, ko es gaidu no skolas un kas man interesē u.tml.
Tad intervētājs, kas bija mans nākotnes pasniedzējs, nedaudz pastāstīja, kā notiek mācības skolā un ko man gaidīt, kā arī vai man ir arī kādi jautājumi! Tas bija arī viss! Saruna ilga apmēram 5 minūtes
Es ieteiktu… skaidri noformulēt, kāpēc Tu vēlies mācīties tiešu tajā skolā!

Elvis
Es studēju Via University College
Jautāja kāpēc es vēlos studēt savā izvēlētajā programmā, vai es esmu bijis Dānija, ko es zinu par Dāniju, kādi ir mani vaļasprieki, mīļākās stundas vidusskolā, ko es darīšu pēc mācībām, kur vēlētos strādāt.
Ko Tu darītu savādāk, ja būtu otra iespēja? Citādāk es diez vai kaut ko būtu darījis. Ja reiz tiku iekšā, tātad viss bija ok! :)
Svarīgākais droši vien ir atbildēt ar pagarākiem teikumiem, virzīt sarunu pašam un arī ik pa laikam uzdot kādu jautājumu, pat ja arī zini atbildi uz to.
Cik ilgi notika intervija? kādas 15 min.
Es ieteiktu… Droši vien likt uzsvaru uz saviem hobijiem, savu nākotnes dzīves redzējumu (darba vieta, dzīves vieta, utt.). Var arī kaut ko piedomāt un izfantazēt, jo viņi to tāpat nepārbaudīs.

Business Academy Aarhus

Madara
Man intervija bija ar Business Academy Aarhus 2 pārstāvjiem (ne no manas programmas).
No sākuma nofotografēja katru dalībnieku, pēc tam katram tika dots brīdis, lai pastāstītu par sevi. Diskusija sākās par to kā notiek mācības (savādākas mācību metodes), par spēju pielāgoties jaunai videi, pārtikas un dzīvošanas augstajām cenām, tajā pašā laikā jautājot mūsu domas, komentārus un vedinot uz jebkādu dialogu par tēmām saistībā ar jauno apkārtni.
Bija bažas par spēju iesaistīties dialogā ņemot vērā, ka intervija notiek grupā ar vel 3 cilvēkiem, taču jautājumi nebija grūti, bet gan vispārēji un informējoši.
Beigās bija iespēja uzdot interesējošus jautājumus, un intervija bija diezgan īsa – apmēram 30min.
Es ieteiktu… sagatavot ievadu par sevi (kā motivācijas vēstules apkopojumu), intervētāji saprot uztraukumu un palīdz no tā atbrīvoties radot jauku atmosfēru. Ir labi atcerēties būt aktīvam, draudzīgam, motivētam mācīties Dānijā un smaidīgam!

Emīls
Intervija man noritēja ar Buissness academy Aarhus. Tika uzdoti jautājumi, par to, kāda veida pieredzi es vēlos iegūt mācoties Dānija, kāpēc izvēlējos tieši Dāniju, vai es zinu, ko mana programma man piedāvā, vai es apzinos ka dzīvot abroad vienam ir grūti. Vēl jautāja vai es sevi spēšu nodrošināt, jo Dānija nemaksā stipendiju ārzemju studentiem (kopš 2013. gada jūnija arī ārzemju studenti saņem stipendijas, lasi plašāk). Jautāja arī vienkārši pastāstīt par sevi un savu pieredzi.
Jautājums, manuprāt, man izdevās atbildēt ļoti labi. Jo runāju ar lektoru personīgi skolā par interviju, kas noritēja Latvija, un viņa izteicās ļoti augsti un bija ļoti priecīga, ka izvēlējos viņu augstskolu. Intervija droši vien noritēja ļoti labi, jo man ir diezgan liela iepriekšēja pieredze dzīvojot ārzemēs un viena no lietām, kuru viņi ļoti spēja novērtēt, ka uz jautājumu kāpēc es gribu mācīties šinī augstskola, es atbildēju: Es dzīvē uzstādu mērķus un tad daru visu nepieciešamo, lai tos sasniegtu (pēc tam minēju piemērus no dzīves), šobrīd mans mērķis ir iekļūt šinī augstskolā un to pabeigt, esmu pietiekami vecs, lai zinātu, ko vēlos un šobrīd es vēlos studēt.
Šis ir viens no visparastākajiem atbildes veidiem – nākošajiem studentiem, kas vēlas studēt, vajadzētu būt mērķim un iemeslam kāpēc viņi vēlas studēt, tas nozīmē, ka tu esi mērķtiecīgs un darīsi visu, lai šis mērķis tiktu sasniegts.
Intervija noritēja apmēram 2 stundas, intervija notika kopā ar vēl 3 citiem kandidātiem. Intervija aizsākās jautājot vienu un to pašu jautājumu katram no mums un tad specifiskus jautājumus katram.
Es ieteiktu… neuztraukties, jo dāņi ir ļoti ”laid back” un cer to pašu sagaidīt no tavas puses, tajā pašā laikā grib saskatīt tevī nevis skolnieku, bet gan studentu.
Jaunajiem studentiem iesaku pārdomāt, kāpēc viņi vēlas studēt, apbruņot sevi ar mērķtiecīgu attieksmi un vēlmi mācīties un iegūt zināšanas viņu izvēlētajā nozarē.

Matīss
Man bija intervija ar Business Academy Aarhus.
Aptuvenie jautājumi, ko jautāja:
* Kā uzzināji par studiju iespēju Dānijā?
* Kāpēc izvēlējies studēt tieši Dānijā?
* Kāpēc izvēlējies tieši šo studiju programmu?
* Vai esi pabeidzis kādus kursus, nodarbības, koledžu saistībā ar savu izvēlēto studiju programmu?
* Vai Tev ir kāda darba pieredze saistībā ar izvēlēto programmu?
* Tavi plusi, kas palīdzētu Tev studiju procesā un mīnusi, kas padarītu to sarežģītāku?
Uz jautājumiem atbildēt nebija grūti, protams, angļu valodai jābūt normālā līmenī, lai varētu paskaidrot savas domas. Ja man būtu iespēja vēlreiz piedalīties intervijā, tad noteikti aktīvāk iesaistītos sarunās, diskusijās. Intervija notika aptuveni stundu, ne ilgāk.
Es ieteiktu… gatavojoties intervijai ieteiktu apdomāt atbildes uz tāda veida jautājumiem, kādus uzrakstīju iepriekš. Galvenais ir neiespringt, nebaidīties, aktīvi iesaistīties diskusijās. Augstskolas pārstāvji ir laipni un saprotoši, tāpēc tiešām pārlieku uztraukties nav vajadzības, taču nelielu stresa līmeni jāuztur, lai piesaistītu to uzmanību.

MIKS
Intervija bija ar BAAA Finance programmu.
Pirmais, ko jauta ir, lai mazliet pastāsta par sevi… kāpēc gribi studēt tieši tur… kādas ir tavas labās īpašības… ko dari brīvajā laikā… vai esi komandas spēlētājs, vai patīk darbs grupās (mēs intervijā bijām četri, viens puisis pateica, ka viņš ir pieradis strādāt viens pie uzdevumiem, projektiem… viņš neizturēja interviju), kā arī nākotnes plāni…ko domā darīt pēc skolas beigšanas.
Es ieteiktu… sevi atspoguļot kā komunikablu cilvēku, kurš prot strādāt grupā un komandā, ļoti mazliet humora ir ok, izcelt savas labās īpašības, nevajag pārspīlēt, bet mesidžam ir jābūt, ka esmu baigi ok.

Artūrs
(Neizturēja interviju)
Devos tur pilnībā negatavojies, ļoti pašpārliecināti un nemaz nezinot par ko un ap ko būs intervija. Sanāca labi ja 2-3 min maksimums, ko runāt. Jautājumi ir ļoti vienkārši, bet nebija iespējas normāli izpausties laika trūkuma dēļ.
Es ieteiktu… sagatavoties pastāstīt īsu rezumē par sevi.

Copenhagen Business Academy

INGA
Man bija intervija ar Copenhagen Business Academy, kas atrodas Lungby.
Jautājumi bija pavisam vienkārši, piemēram, kāpēc izvēlējos šo programmu? Kas man ieteica šo augstskolu, kur atradu informāciju par šo augstskolu? Kas man patīk šajā augstskolā? Vai man ir kādi jautājumi par augstskolu un programmu? Vai man ir kādi finansiāli iekrājumi, jo dzīve Dānijā ir dārga?
Kā jau minēju jautājumi bija ļoti vienkārši, bet par cik es biju uz pirmo savu ārzemju skolas interviju, tad bija arī uztraukums, kas mazliet traucēja atbildēt uz jautājumiem tekoši.
Ja man būtu otra iespēja tagad iet uz interviju, es visticamāk nebūtu uztraukusies un atbildes uz jautājumiem būtu pilnīgākas kā bija iepriekš…
Cik atceros intervija bija 15 minūtes.
Es ieteiktu… censties būt bez uztraukuma un runāt pēc iespējas skaidrāk, lai intervētājs var saprast, ko īsti gribi ar savu teikumu pateikt. Un ir labi, ja tev ir jautājumi par skolu un programmu, kurai esi pieteicies, lai izrādītu vairāk interesi, ka tiešām vēlies studēt šajā augstskolā un programmā.

Zealand Institute of Business and Technology – Campus Slagelse

Santa
Man bija intervija ar Zealand Institute of Business and Technology – Campus Slagelse.
Pārsvarā jautājumi bija vai es zinu, kur es dzīvošu, kas mani materiāli atbalstīs, kamēr es būšu Dānijā un par manu esošo izglītību, vai es domāju meklēt darbu un vai man jau ir kāds pazīstams manā pilsētā, kas palīdzēs. Vēlāk man iedeva divas a4 lapas ar tekstu, par environment, bija aprakstīts par piesārņojumu, par riteņiem, kas ir populārs pārvietošanās veids Dānijā.
Uz jautājumiem nebija grūti atbildēt, ja ir zināmas basic lietas, protams, galvenais ir neuztraukties, jo tad jau sāk palikt grūti fokusēties. Atceros, ka nezināju manu vecāku profesiju nosaukumus, tas tāds, vienīgais, bet vienalga izgāju no situācijas paskaidrojot, ar ko viņi nodarbojas.
Ja būtu vēl iespēja, es noteikti sagatavotos labāk, izdomājot visus iespējamos scenārijus, kādus viņi man piedāvātu, ne tikai ar parastajiem pamatjautājumiem, bet arī vairāk.
Es ieteiktu…Tiem, kam paredzēta intervija, noteikti jāzina savs mērķis. Viņiem interesē, ko tu plāno darīt savā nākotnē, pēc mācībām, vai vērsi jaunu biznesu vai turpināsi mācīties. Intervija neilga ilgi, manuprāt, tā bija no 20-30 min, īsti neatceros, bet par laiku nav jāuztraucas, tas ātri paskrien, gaisotne kādā mani intervēja bija mierīga un pati intervētāja bija mierīga un nosvērta, kaut arī es nokavēju 20 minūtes, bet viņa saprata, ka neesmu no galvaspilsētas un tāpēc bija grūti atrast. Tāpēc galvenais, ierodieties laikus!